środa, 13 stycznia 2016

Żeberka w coli i miodzie

Składniki
- 800 g żeberek wieprzowych
- 2 łyżki miodu
- 1/2 szklanki coli
- 1 łyżka ziół prowansalskich
- 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
- 1/2 łyżeczki mielonego chili
- 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
- 1 łyżka soli
- 3 ząbki czosnku
- 1 czubata łyżeczka musztardy francuskiej 

 Przygotowanie:

1. Żeberka pokrój na równe kawałki i włóż do miski.

2. Wlej colę, dodaj miód i wsyp przyprawy. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i łyżeczkę musztardy.

3. Wymieszaj dokładnie mięso w marynacie i odstaw w chłodne miejsce na noc, pod przykryciem.

4. Po upływie tego czasu przełóż żeberka do rękawa do pieczenia i zalej resztą marynaty, by mięso nie wyschło. Rękaw umieść na blasze i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 1, 1/2 godziny.

Jasny sernik na zimno na kruchym cieście

Przepis ten dostałam od kucharki, z którą pracowałam przez kilka lat. Bardzo zasmakowało mi ciasto, zrobione przez nią na jedną z imprez w lokalu i chętnie dała mi recepturę na poniższy, pyszny serniczek. Robi się go bardzo szybko i równie szybko został zjedzony przez moją rodzinę i znajomych. :)

Jasny sernik na zimno


Składniki:
- 1/2 kostki margaryny
- 3/4 szklanki cukru
- 2 żółtka 
- 1 cukier waniliowy
- 1/2 kg twarogu
- 2 śnieżki
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- 3 łyżki żelatyny

Sposób przygotowania:
Margarynę, cukier, żółtka, cukier waniliowy i twaróg ubijamy na masę. Śnieżki ubijamy z 1,5 szklanki mleka i obie masy łączymy. Dodajemy do nich żelatynę rozpuszczoną w szklance wody i mieszamy na jednolitą masę. Wykładamy na spód - do wyboru mamy małe biszkopciki, biszkopt, herbatniki, bądź kruche ciasto (przepis niżej). Na wierzch zalewamy czerwoną bądź różową galaretką, prędzej możemy przystroić owocami. 


Kruche ciasto

Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 1/4 torebki proszku do pieczenia
- 1 kostka margaryny
- 1 szklanka cukru
- 1 jajo
- 1 torebka cukru waniliowego.

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki rozrabiamy ręką, przed użyciem można schłodzić w lodówce bądź zamrażarce. Pieczemy w temperaturze 180 stopni do złotego koloru i chłodzimy.





czwartek, 31 grudnia 2015

Sałatka Gyros

Znana przez każdego, jeszcze niedawno gwiazda każdej imprezy. Moim zdaniem żadna szanująca się strona kulinarna nie będzie pełna, jeśli zabraknie na niej przepisu na sałatkę gyros.

Sałatka gyros



Składniki:

- mała kapusta pekińska
- kilka ogórków konserwowych
- cebula czerwona
- kukurydza w puszce
- papryka
- pierś z kurczaka
- przyprawa do gyrosa
- szczypta papryki ostrej lub słodkiej
- 3 łyżki majonezu
- 250 gr. jogurtu naturalnego
- 2 średnie ząbki czosnku

Sposób przygotowania:

1. Majonez i jogurt mieszamy z czosnkiem przepuszczonym przez praskę.

2. Pierś kroimy w kostkę. Przyprawiamy przyprawą do kurczaka i szczyptą papryki. Możemy wbić jajko. Smażymy na niewielkiej ilości oleju. Studzimy.

3. Kapustę kroimy na drobno. Ogórki, cebulę i paprykę w kostkę. Kukurydzę odsączamy.

4. Na dno miseczki kładziemy ostudzone mięso. Zasypujemy kapustą pekińską potem kolejno wrzucamy po garści warzyw. Następnie polewamy sosem czosnkowym i znów kładziemy kapustę i warzywa. 




środa, 30 grudnia 2015

Babka adwokatowa

Przepis pochodzi z programu ,,Ewa Wachowicz gotuje''. Babka jest banalnie prosta, szybko się przygotowuje i smakuje wyśmienicie! :)

Babka adwokatowa


Składniki:

- 4 jajka
- 250 gr cukru pudru
- 250 gr mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 szkl oleju
- 1/4 szklanki adwokatu

Sposób wykonania:

1. Jajka i cukier puder ucieramy.

2. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z proszkiem do pieczenia i dodajemy do jajek. Łączymy na jednolitą masę.

3. Dodajemy olej i adwokat. Mieszamy.

4. Pieczemy w 180* ,,do suchego patyczka''. Babka może pęknąć, ale to prawidłowe. 

5. Jeśli chcemy ją przyozdobić, polecam lukier z cukru pudru z adwokatem. :)

sobota, 26 grudnia 2015

Ciasto ,,Salceson''

Przed świętami Bożego Narodzenia podróżowałam po Internecie w poszukiwaniu ciekawych przepisów na ciasta. I wtem moją uwagę przykuło coś banalnego, ciemna kostka z orzechami i jabłkami. Przeszłabym obok tego przepisu obojętnie, gdyby nie powróciły wspomnienia. Ciasto mojego dzieciństwa, jedyny ,,Salceson'' jaki jadłam. Od czasu gdy ostatni raz miałam go w ustach minęły lata, a ja nawet nie zauważyłam, że mama przestała go piec na rzecz innych słodkości. Już wiedziałam, jakiego ,,kucha'' przygotuję w tym roku.

Ciasto ,,Salceson''

Składniki:

- 4 jajka
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 niecała szklanka cukru (4/5)
- 1/2 szklanki oleju
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
- cukier waniliowy
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 4 duże jabłka
- 1 szklanka orzechów włoskich

Sposób wykonania:

1. Orzechy obrać, posiekać. Jabłka obrać i pokroić w kostkę.

2. Jajka ubić z cukrem i cukrem waniliowym. Dodać jogurt i olej, ponownie dobrze zamieszać. Wsypać mąkę, proszek do pieczenia, sodę, kakao i cynamon. Całość wymieszać na jednolitą masę. Dodać jabłka i orzechy, znów wymieszać. 

3. Piekarnik nagrzać do 180*C, piec 50-60 minut (do suchego patyczka). Gdyby wierzch ciasta zbyt się rumienił, przykryć folią aluminiową.

4. Gotowe ciasto posypać cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem bądź polać polewą. Na wierzch można położyć połówki orzechów. 

środa, 23 grudnia 2015

Pierogi z porem

Przepis na ok. 25-30 pierogów 

Farsz:


- pół dużego pora
- migdały - 30 g
- masło - ok. 50 g
- sól, pieprz

1. Płatki migdałowe prażymy na suchej patelni na złoty kolor. Przesypujemy je na miseczkę bądź głęboki talerz i kruszymy.

2. Por kroimy wzdłuż na pół i obie części na paseczki. Wrzucamy na sito bądź cedzak i płuczemy zimną wodą.

3. W garneczku bądź na patelni roztapiamy masło i wrzucamy por. Smażymy aż będzie miękki i dodajemy do migdałów. Przyprawiamy według uznania.

Ciasto

- 0,5 kg mąki
- 1 jajko
- 50 ml oleju
- szczypta sody oczyszczonej
- szczypta soli
- ciepła woda 

1. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sodę, sól, jajko i olej. 

2. Wlewamy tyle wody, aby ciasto nie było zbyt suche ani zbyt klejące się. Ja zawsze robię to ,,na oko'' pod bieżącą wodą. W razie wlania zbyt dużej ilości wody, można dodać mąki.

3. Wyrabiamy ciasto i wykładamy na stolnicę partiami. Wykrajamy szklanką bądź formą do pierogów kółeczka. Kładziemy na nie łyżeczką farsz i zlepiamy. 


4. Gotowac w gorącej wodzie, jeśli ciasto jest mało słone wodę można osolić. Podajemy polane roztopionym masełkiem.