sobota, 26 grudnia 2015

Ciasto ,,Salceson''

Przed świętami Bożego Narodzenia podróżowałam po Internecie w poszukiwaniu ciekawych przepisów na ciasta. I wtem moją uwagę przykuło coś banalnego, ciemna kostka z orzechami i jabłkami. Przeszłabym obok tego przepisu obojętnie, gdyby nie powróciły wspomnienia. Ciasto mojego dzieciństwa, jedyny ,,Salceson'' jaki jadłam. Od czasu gdy ostatni raz miałam go w ustach minęły lata, a ja nawet nie zauważyłam, że mama przestała go piec na rzecz innych słodkości. Już wiedziałam, jakiego ,,kucha'' przygotuję w tym roku.

Ciasto ,,Salceson''

Składniki:

- 4 jajka
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 niecała szklanka cukru (4/5)
- 1/2 szklanki oleju
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
- cukier waniliowy
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 4 duże jabłka
- 1 szklanka orzechów włoskich

Sposób wykonania:

1. Orzechy obrać, posiekać. Jabłka obrać i pokroić w kostkę.

2. Jajka ubić z cukrem i cukrem waniliowym. Dodać jogurt i olej, ponownie dobrze zamieszać. Wsypać mąkę, proszek do pieczenia, sodę, kakao i cynamon. Całość wymieszać na jednolitą masę. Dodać jabłka i orzechy, znów wymieszać. 

3. Piekarnik nagrzać do 180*C, piec 50-60 minut (do suchego patyczka). Gdyby wierzch ciasta zbyt się rumienił, przykryć folią aluminiową.

4. Gotowe ciasto posypać cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem bądź polać polewą. Na wierzch można położyć połówki orzechów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz