czwartek, 31 grudnia 2015

Sałatka Gyros

Znana przez każdego, jeszcze niedawno gwiazda każdej imprezy. Moim zdaniem żadna szanująca się strona kulinarna nie będzie pełna, jeśli zabraknie na niej przepisu na sałatkę gyros.

Sałatka gyros



Składniki:

- mała kapusta pekińska
- kilka ogórków konserwowych
- cebula czerwona
- kukurydza w puszce
- papryka
- pierś z kurczaka
- przyprawa do gyrosa
- szczypta papryki ostrej lub słodkiej
- 3 łyżki majonezu
- 250 gr. jogurtu naturalnego
- 2 średnie ząbki czosnku

Sposób przygotowania:

1. Majonez i jogurt mieszamy z czosnkiem przepuszczonym przez praskę.

2. Pierś kroimy w kostkę. Przyprawiamy przyprawą do kurczaka i szczyptą papryki. Możemy wbić jajko. Smażymy na niewielkiej ilości oleju. Studzimy.

3. Kapustę kroimy na drobno. Ogórki, cebulę i paprykę w kostkę. Kukurydzę odsączamy.

4. Na dno miseczki kładziemy ostudzone mięso. Zasypujemy kapustą pekińską potem kolejno wrzucamy po garści warzyw. Następnie polewamy sosem czosnkowym i znów kładziemy kapustę i warzywa. 




środa, 30 grudnia 2015

Babka adwokatowa

Przepis pochodzi z programu ,,Ewa Wachowicz gotuje''. Babka jest banalnie prosta, szybko się przygotowuje i smakuje wyśmienicie! :)

Babka adwokatowa


Składniki:

- 4 jajka
- 250 gr cukru pudru
- 250 gr mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 szkl oleju
- 1/4 szklanki adwokatu

Sposób wykonania:

1. Jajka i cukier puder ucieramy.

2. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z proszkiem do pieczenia i dodajemy do jajek. Łączymy na jednolitą masę.

3. Dodajemy olej i adwokat. Mieszamy.

4. Pieczemy w 180* ,,do suchego patyczka''. Babka może pęknąć, ale to prawidłowe. 

5. Jeśli chcemy ją przyozdobić, polecam lukier z cukru pudru z adwokatem. :)

sobota, 26 grudnia 2015

Ciasto ,,Salceson''

Przed świętami Bożego Narodzenia podróżowałam po Internecie w poszukiwaniu ciekawych przepisów na ciasta. I wtem moją uwagę przykuło coś banalnego, ciemna kostka z orzechami i jabłkami. Przeszłabym obok tego przepisu obojętnie, gdyby nie powróciły wspomnienia. Ciasto mojego dzieciństwa, jedyny ,,Salceson'' jaki jadłam. Od czasu gdy ostatni raz miałam go w ustach minęły lata, a ja nawet nie zauważyłam, że mama przestała go piec na rzecz innych słodkości. Już wiedziałam, jakiego ,,kucha'' przygotuję w tym roku.

Ciasto ,,Salceson''

Składniki:

- 4 jajka
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 niecała szklanka cukru (4/5)
- 1/2 szklanki oleju
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
- cukier waniliowy
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 4 duże jabłka
- 1 szklanka orzechów włoskich

Sposób wykonania:

1. Orzechy obrać, posiekać. Jabłka obrać i pokroić w kostkę.

2. Jajka ubić z cukrem i cukrem waniliowym. Dodać jogurt i olej, ponownie dobrze zamieszać. Wsypać mąkę, proszek do pieczenia, sodę, kakao i cynamon. Całość wymieszać na jednolitą masę. Dodać jabłka i orzechy, znów wymieszać. 

3. Piekarnik nagrzać do 180*C, piec 50-60 minut (do suchego patyczka). Gdyby wierzch ciasta zbyt się rumienił, przykryć folią aluminiową.

4. Gotowe ciasto posypać cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem bądź polać polewą. Na wierzch można położyć połówki orzechów. 

środa, 23 grudnia 2015

Pierogi z porem

Przepis na ok. 25-30 pierogów 

Farsz:


- pół dużego pora
- migdały - 30 g
- masło - ok. 50 g
- sól, pieprz

1. Płatki migdałowe prażymy na suchej patelni na złoty kolor. Przesypujemy je na miseczkę bądź głęboki talerz i kruszymy.

2. Por kroimy wzdłuż na pół i obie części na paseczki. Wrzucamy na sito bądź cedzak i płuczemy zimną wodą.

3. W garneczku bądź na patelni roztapiamy masło i wrzucamy por. Smażymy aż będzie miękki i dodajemy do migdałów. Przyprawiamy według uznania.

Ciasto

- 0,5 kg mąki
- 1 jajko
- 50 ml oleju
- szczypta sody oczyszczonej
- szczypta soli
- ciepła woda 

1. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sodę, sól, jajko i olej. 

2. Wlewamy tyle wody, aby ciasto nie było zbyt suche ani zbyt klejące się. Ja zawsze robię to ,,na oko'' pod bieżącą wodą. W razie wlania zbyt dużej ilości wody, można dodać mąki.

3. Wyrabiamy ciasto i wykładamy na stolnicę partiami. Wykrajamy szklanką bądź formą do pierogów kółeczka. Kładziemy na nie łyżeczką farsz i zlepiamy. 


4. Gotowac w gorącej wodzie, jeśli ciasto jest mało słone wodę można osolić. Podajemy polane roztopionym masełkiem.